Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Uchwałę można zmienić tylko uchwałą

17 marca 2010 | Gazeta prawa i podatków | Michał Cyrankiewicz

Akt prawny wydany przez radę gminy zmienić lub znowelizować może tylko ten organ lub taki, który przejął jej kompetencje. Podstawą prawną nowelizacji musi być zawsze ten sam, nadal obowiązujący, przepis

W jaki sposób prawidłowo wprowadzić zmiany do treści wydawanych przez rady gmin (powiatów) czy sejmików wojewódzkich aktów prawnych?

Odpowiedzi na to pytanie należy szukać w przepisach rozporządzenia prezesa Rady Ministrów z 20 czerwca 2002 r. w sprawie zasad techniki prawodawczej (DzU nr 100, poz. 908, dalej: ztp).

Załącznik do tego rozporządzenia zawiera osobny dział poświęcony dokonywaniu zmian treści ustaw i ich nowelizacji.

Odnosi się on co prawda do aktów prawnych stanowionych przez Sejm, ale zawarte w nim zasady można odpowiednio stosować do zmian wprowadzanych do uchwał wydawanych przez organy stanowiące władz lokalnych.

Jak wynika z treści § 82 ztp zmiana (nowelizacja) uchwały polega na uchyleniu niektórych jej przepisów, zastąpieniu niektórych jej przepisów przepisami o innej treści lub brzmieniu albo na dodaniu do niej nowych przepisów. § 83 ztp wymienia natomiast dwie podstawowe formy dokonywania zmian w treści np. uchwały gminnej rady.

Po pierwsze dokonuje się tego odrębną uchwałą...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8575

Spis treści
Zamów abonament