Słowiańskie windaskipy z Rugii
Statki handlowe Słowian zachodnich (koraby) dopływały nawet do Holandii i na daleką północ, gdzie napotykały góry lodowe. Słowianie handlowali m.in. niewolnikami oraz futrami. Kupiectwo było bardzo dochodowe, o czym świadczy budowa licznych grodów.
Według Geografa Bawarskiego z połowy IX wieku na bogatych i dobrze zorganizowanych Morawach było 11 grodów, plemię Gołęszyców miało pięć grodów, a nadbałtyccy Wieleci – aż 95 grodów. Byli tak bogaci, że w latach 70. IX wieku opłacali trybut na rzecz cesarstwa nie futrami, lecz srebrem.
Największy gród Wieletów, zwany Jumme lub Winieta (inne nazwy to Wolin i Jomsborg), miał ok. 6 – 8 tys. mieszkańców. Ibrahim ibn Jakub twierdził, że gród ma 12 bram i przystań zbudowaną z przepołowionych pni, która mieściła 300 statków. Wolinianie żyli m.in. na dużej wyspie Wolin, Ranowie zamieszkiwali Rugię ze stolicą
Arkoną. Najważniejsze grody wysp słynęły z bogactwa. Gród Retra (Radogoszcz)...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta