Nijakość na sztandary
Polskie nastolatki, które urodziły się w latach 90., jednego mają w bród – wolności. Ze wszystkim innym jest gorzej. Dzieci III RP, opisanej w debiutanckiej książce 19-letniej Dominiki Ożarowskiej, dryfują w codzienności pozbawionej granic. Potrafią i mogą tak wiele, że nie wiedzą, kim są
Tak zwana młodzież szkolna lubi się szwendać i gadać w nieskończoność. Właśnie to robią bohaterowie „Nie uderzy żaden piorun”. Z ich paplaniny – snutej bez wyraźnego celu, za to w błyskotliwym stylu – wyłania się świetny portret Polaków wchodzących w dorosłość. Ożarowska rysuje go dyskretnie, od środka, jakby wcale nie zamierzała tworzyć pejzażu. Nie socjologizuje, bo nie chce „mówić za miliony”.
I może w tej własnej, odrębnej narracji zapisana jest najważniejsza dla dzieci III RP sprawa – liczba pojedyncza, indywidualność doznań, osobność. W przeciwieństwie do starszych pokoleń, połączonych grupowym losem: wojny, PRL i podziemnej walki o demokrację, tu generacyjne lustro rozpada się na drobne kawałki.
Zamiast zbitej w pigułkę paczki przyjaciół oglądamy luźny roztwór znajomości, dla których trudno znaleźć definicję. Trudno nawet uznać, że opisane postaci są razem. To nie bohaterowie literaccy, przeżywający porywające...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta