Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Drugi Internet

24 kwietnia 2010 | Plus Minus | Charles Petersen
źródło: PAP

Facebook jest w stanie zredukować ogólnoświatowy gwar Internetu do rozmiarów uczelni, miasteczka czy salonu

Facebook, czyli najpopularniejszy serwis społecznościowy, został założony w pewnym akademiku Uniwersytetu Harvarda zimą 2004 r. Podobnie jak Microsoft – druga sławna firma technologiczna uruchomiona przez niedoszłego absolwenta tej uczelni – nie był wynalazkiem szczególnie oryginalnym. Ćwierć wieku wcześniej Bill Gates, gdy IBM zwrócił się doń o dostarczenie podstawowego oprogramowania dla nowego komputera osobistego, po prostu kupił program od innej firmy i nadał mu nową nazwę. Mark Zuckerberg, pierwotny założyciel Facebooka, wziął większość swoich pomysłów z istniejących już sieci społecznościowych, takich jak Friendster i MySpace. Jest jednak różnica: Microsoft mógł powstać na dowolnej uczelni, ale Facebook nieprzypadkowo wziął się właśnie ze świata Harvardu.

Co to są sieci społecznościowe? Przy całej mglistości pojęcia, które obejmuje wszystko, co robimy z innymi ludźmi w Internecie, zwykle odnosi się do trzech podstawowych rodzajów aktywności: tworzenia osobistej strony (czyli profilu) będącej namiastką domostwa dla własnego ja; wycieczek po wirtualnej agorze, gdzie można nawiedzić widmowy obszar dawnych znajomości, wyszukując każdą osobę, z którą skrzyżowały się nasze drogi i których nazwiska jeszcze nie wypadły z pamięci; i wreszcie usunięcia cyfrowej bariery, odsłonięcia się przed obiektami tej eksploracji poprzez „zaznajomienie się” z nimi, czyli wysłanie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8607

Spis treści
Zamów abonament