Kalendarz duńskich najazdów
Ten dramat trwał cztery stulecia i skończył się źle. Obrońcy swojej wolności, wiary, tradycji i ziemi ponieśli klęskę. Zrządzeniem losu wypadło im żyć nad morzem. Los dał im to, o co inni, ich pobratymcy, też Słowianie, ze swych siedzib w głębi lądu dobijali się ze wszystkich sił. Niestety, zguba szła, a raczej płynęła, właśnie wodą.
Z jednej strony Duńczycy, już zorganizowani w państwo, a z drugiej Wagrowie, Ranowie, Połabianie, Obodrzyce, Chyżanie, Wieleci, Pomorzanie – oto główni aktorzy tego dramatu. Nie wszystkich wymieniają kroniki z epoki.
Spektakl rozpoczął się w 808 roku (wcześniejszych wzmianek o nim brak). Król duński „Godfred zniszczył gród handlowy na wybrzeżu oceanu [Bałtyk], który w języku Duńczyków nazywał się Rerik”. To był duży port Obodrzyców. Jeden z wielu. Słowiańskie grody nad morzem, ośrodki handlu, stanowiły konkurencję dla miast duńskich. Dlatego Duńczycy chcieli je zniszczyć i konsekwentnie do tego dążyli. Jak bardzo konsekwentnie – ukazuje poniższe zestawienie. Uwzględnia ono zresztą tylko wielkie wyprawy, które trafiły na karty kronik. A przecież nikt już nie zliczy pomniejszych starć, poszły na zawsze w zapomnienie:
986 – 1014 król duński Sven Widłobrody najeżdża słowiańskie grody
1019 – 1020 król duński Kanut Wielki wyprawia się przeciw Słowianom
1043 wyprawa króla duńskiego Magnusa przeciw Wolinowi
1080 duński Egil Krwawy najeżdża Słowian
1098 król duński Eryk Eigold wyprawia się na Starogród wagryjski
1099 Eryk Eigold wyprawia się przeciwko Rugii
1037 wyprawa króla duńskiego Eryka Emmuna przeciwko Rugii
1147 duńska „wyprawa krzyżowa” przeciwko pogańskim Słowianom...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta