Niepodpisana ustawa w Trybunale
Czy prezydent albo marszałek Sejmu, pełniący obowiązki prezydenta, może wycofać z Trybunału Konstytucyjnego wniosek o uznanie ustawy za niezgodną z konstytucją – zastanawia się profesor zw. dr hab., rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Gorzowie Wielkopolskim
Kwestia ta może być interpretowana w sposób racjonalny i kompletny tylko wtedy, gdy będzie traktowana jako element szerszego zagadnienia jakości i spójności systemu prawa, którego podstawową gwarancją jest spójność systemu źródeł prawa. Spójność systemu prawa i systemu źródeł prawa gwarantowana jest przez mechanizm ochrony nadrzędności konstytucji (a także hierarchii bądź pierwszeństwa pozostałych typów aktów normatywnych).
Podkreślić tu trzeba ze szczególnym naciskiem, że ochrona spójności systemu prawa, spójności źródeł prawa i nadrzędności konstytucji jest w państwie prawnym obowiązkiem wszystkich organów państwa i każdorazowych ich piastunów. Za nielegalne i nieetyczne, objęte odpowiedzialnością konstytucyjną i polityczną uznać trzeba działania utrudniające lub uniemożliwiające ochronę wymienionych wartości. Organ, który pierwszy podejmie działania ochronne, czyni to w istocie w imieniu i w interesie pozostałych.
Należy też pamiętać, że wejście w życie aktu sprzecznego z konstytucją oznacza możliwość późniejszego kwestionowania jego rozwiązań i doprowadzenia do uchylenia jego obowiązywania, a do tego momentu wywoływać może znaczne szkody w życiu państwowym, społecznym i gospodarczym objęte odpowiedzialnością finansową i odszkodowawczą Skarbu Państwa.
Przeciwdziałanie złu ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta