Przy doręczeniu kwitujemy odbiór i potwierdzamy datę
Sposoby dostarczania pism procesowych i wezwań do sądu ze względu na swe doniosłe skutki są bardzo szczegółowo unormowane w przepisach
W sądzie cywilnym zwykłe sposoby doręczeń to doręczenieprzez pocztę (zawsze za pokwitowaniem), a ponadto: przez komornika, woźnych sądowych, a także przez sądową służbę doręczeniową (jeśli taka powstanie).
Szczegółowe przepisy dotyczące doręczeń pism sądowych przez pocztę, normujące też tryb postępowania, jeśli doręczenie pod wskazany adres okazało się niemożliwe, zawiera rozporządzenie ministra sprawiedliwości z 17 czerwca 1999 r. w sprawie szczegółowego trybu doręczenia pism sądowych przez pocztę w postępowaniu cywilnym (DzU nr 82, poz. 897 ze zm.).
Bezpośrednio do rąk
Doręczenie bezpośrednio do rąk adresata, a także w sekretariacie sądu, jest tzw. doręczeniem właściwym.
Jeśli strona działa przez pełnomocnika, pisma doręcza się temu pełnomocnikowi. Mogą być doręczane w sposób tzw. bezpośredni między adwokatami i radcami reprezentującymi strony lub uczestnikami postępowania, za pokwitowaniem odbioru i oznaczeniem daty.
Osobom prawnym i jednostkom organizacyjnym pisma doręcza się w lokalu ich siedziby, w miejscu prowadzenia działalności – do rąk osoby uprawnionej do odbioru korespondencji.
Jeśli adresatem jest osoba fizyczna, a doręczający nie zastanie jej w mieszkaniu, może doręczyć pismo do rąk innych osób. Jest to tzw. doręczenie zastępcze. Pismo może być...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta