Trudno jest ustalić wspólne dla wszystkich zasady rozliczeń
Podmioty korzystające z unijnych dotacji powinny płacić indywidualnie swoje zobowiązania podatkowe. Zasada ta dotyczy również jednostek samorządu terytorialnego
Czy jednostki samorządu terytorialnego korzystają z instytucji wyłączenia z VAT na podstawie przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, czy też są objęte jedynie zwolnieniem z tego podatku wskazanym w przepisach rozporządzenia ministra finansów w sprawie wykonywania niektórych przepisów ustawy o VAT? Z takim pytaniem do ministra finansów wystąpił poseł Henryk Milcarz.
W interpelacji nr 11272 pytał również resort o to, jakie są właściwe formy przekazania między partnerami mienia powstałego w wyniku realizacji porozumienia, które nie będą stanowiły podstawy do nabycia prawa odliczenia VAT zarówno po stronie lidera przyjmującego status beneficjenta środków unijnych, jak i po stronie pozostałych partnerów?
Czynności zwolnione
Odpowiedzi w imieniu ministra finansów udzielił w piśmie z 24 września ubiegłego roku podsekretarz stanu Maciej Grabowski. Podkreślił, że zgodnie z art. 15 ust. 6 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (DzU nr 54, poz. 535, ze zm.) nie uznaje się za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych przez odrębne przepisy prawa, dla...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta