Nie każdy Polak musi składać zeznanie w kraju
Tylko certyfikat rezydencji podatkowej uzyskany poza Polską zwalnia z obowiązku składania PIT w urzędzie skarbowym. Termin upływa 30 kwietnia
Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych (updof) nie pozostawia wątpliwości: każda osoba mająca rezydencję podatkową w Polsce (a obywatelstwo nie ma tu najmniejszego znaczenia) musi co do zasady płacić podatki w Polsce. I to od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce, gdzie je uzyskała.
Rezydencja to podstawa
Nieograniczony obowiązek podatkowy mają więc osoby fizyczne, które mają miejsce zamieszkania na terytorium RP. Zgodnie z art. 3 ust. 1a updof, za rezydenta uznaje się osobę, która w Polsce ma centrum interesów osobistych lub gospodarczych (tzw. ośrodek interesów życiowych) i która przebywa w kraju dłużej niż 183 dni w roku podatkowym.
Ustawa podatkowa nie definiuje jednak miejsca zamieszkania. Dlatego w razie ewentualnych kłopotów z fiskusem dobrze jest się posiłkować art. 25 kodeksu cywilnego, według którego miejscem zamieszkania jest miejscowość, w której...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta