Kiedy notariusz odpowiada za błędy
Rejent ponosi odpowiedzialność cywilną za szkody wyrządzone klientowi wskutek swoich zaniedbań
Z wyroku Sądu Najwyższego wynika, że taką szkodą może być zmniejszenie wartości nieruchomości wynikające z obciążenia jej po sprzedaży hipoteką zabezpieczającą dług poprzedniego właściciela. Dzieje się tak, gdy notariusz nie przesłał do sądu wniosku o wpis do księgi wieczystej aktualnego właściciela, choć miał taki obowiązek.
Wniosek o wpis po ponad dwóch latach
Nadzwyczajne zgromadzenie wspólników spółki z o.o. A. podjęło w 2001 r. uchwałę o podwyższeniu jej kapitału poprzez ustanowienie nowych udziałów. Wszystkie udziały objęła spółka z o.o. T. i pokryła je w całości wkładem niepieniężnym (aportem) obejmującym: prawo użytkowania wieczystego nieruchomości (wycenione na 250 tys. zł), naniesień, czyli fundamentów budynku użytkowego (wycenionych na 280 tys. zł), kompletną dokumentację techniczną tego budynku (wycenioną na 70 tys. zł) i pozwolenie na budowę. W rezultacie spółka T. uzyskała dodatkowo ponad 90 proc. udziałów w spółce A....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta