Trudno wyliczyć przychód z pakietów medycznych
Pracownik, któremu firma wykupiła dostęp do opieki lekarskiej, uzyskuje przychód z nieodpłatnego świadczenia. Trzeba go opodatkować
Tak wynika z uchwały Naczelnego Sądu Administracyjnego z 24 maja 2010 r. (II FPS 1/10, pisaliśmy o niej w „Rz” z 25 maja br.). Sędziowie nie precyzują jednak, jak taki przychód wyliczyć. Kwestia rozliczania abonamentów medycznych budzi od wielu lat spore wątpliwości. Podejście organów podatkowych a także sądów często się zmieniało mimo, co warto podkreślić, stałości uregulowań prawnych. Ostatecznie NSA uznał, że wykupione przez pracodawcę pakiety świadczeń medycznych, które nie są objęte zwolnieniem z art. 21 ust. 1 pkt 11 ustawy o PIT (medycyna pracy), stanowią dla pracowników, uprawnionych do ich wykorzystania, nieodpłatne świadczenie.
Zdaniem sądu skoro świadczenie pracodawcy na rzecz pracownika polega na zagwarantowaniu mu możliwości bezpłatnego skorzystania z określonych usług medycznych, to zatrudniony otrzymuje je w momencie, w którym po stronie centrum medycznego powstaje obowiązek pozostawania w gotowości do świadczenia mu tych usług.
Trzeba otrzymać...
Analiza ustawy o PIT skłania jednak do stwierdzenia, że pogląd zawarty w uchwale nie ma oparcia w literalnym brzmieniu przepisów. Art. 12 ust. 1 ustawy o PIT stanowi, że przychodami, co do zasady, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta