Umowa o zarządzanie umożliwia elastyczne ukształtowanie stronom praw i obowiązków
Podpisanie kontraktu menedżerskiego pozwala na prowadzenie przedsiębiorstwa. Jego zawarcie oparte jest na zasadzie swobody umów wynikającej z prawa cywilnego. Nie stosuje się tu przepisów kodeksu pracy
W kontrakcie menedżerskim zarządca zobowiązuje się za wynagrodzeniem do stałego i efektywnego prowadzenia przedsiębiorstwa w imieniu i na rachunek drugiej strony. Zarządcami mogą być osoby fizyczne, osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą i osoby prawne. Drugą strona musi być zawsze przedsiębiorca.
Za pełną szkodę
Kontrakt menedżerski posiada dla pracodawcy szereg zalet w porównaniu z zatrudnieniem na podstawie umowy o pracę. Pozwala on uzależnić nawet całe wynagrodzenie od osiąganych przez menedżera wyników.
Dodatkową motywacją działania menedżera jest także świadomość, że zastosowanie kontraktu menedżerskiego istotnie zwiększa jego odpowiedzialność wobec właściciela przedsiębiorstwa za powstałe szkody. Właściciel ma bowiem większe możliwości uzyskania od niego ewentualnego odszkodowania niż w razie zatrudnienia na podstawie umowy o pracę.
Przy kontrakcie menedżerskim zarządca odpowiada na zasadach wynikających z kodeksu cywilnego (art. 471 kodeksu cywilnego i następne), a nie na zasadach kodeksu pracy, gdzie odpowiedzialność pracownika podlega znacznym ograniczeniom. Zarządca, który zawarł z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta