Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Koniecznie sprawdź ryzyko podtopienia

21 czerwca 2010 | Nieruchomości, budownictwo | gb
Małgorzata Zamorska radca prawny, partner w kancelarii bnt Neupert Zamorska & Partnerzy
autor zdjęcia: Darek Golik
źródło: Fotorzepa
Małgorzata Zamorska radca prawny, partner w kancelarii bnt Neupert Zamorska & Partnerzy

Gdzie szukać informacji o terenach zalewowych, kupując dom lub mieszkanie? Czy wszystkie działki powinny mieć studia ochrony przeciwpowodziowej? Do kogo mieć pretensje i roszczenia po powodzi?

Rz: Jak wybierać działkę pod dom, aby nie być narażonym na powódź? Gdzie szukać informacji, w jakiej dokumentacji o ewentualnych zalaniach wcześniej, nawet wiele lat temu?

Małgorzata Zamorska: Duża część osób, który doświadczyła tegoroczna powódź, miała prawo być przekonana, że takie zjawisko ich nie dotyczy. Przez wiele lat lub nawet dziesiątków lat część obecnie zalanych terenów była bezpieczna, choć położona w tzw. obszarach zagrożonych powodzią. Najnowsze doświadczenia skłonią zatem wiele osób do zapoznania się z wiedzą, która jest dostępna, lecz często lekceważona – do sprawdzenia, które tereny i w jakim stopniu narażone są na powódź lub podtopienia.

Zdecydowana większość obszaru Polski objęta jest studiami ochrony przeciwpowodziowej ustalającymi granice zasięgu wód powodziowych o określonym prawdopodobieństwie występowania oraz kierunki ochrony przed powodzią.

Każdy może się zapoznać z treścią takiego studium oraz mapą z zaznaczonymi obszarami określającymi poziom zagrożenia powodziowego. Dokumenty te są zwykle dostępne również na stronach internetowych właściwych regionalnych zarządów gospodarki wodnej.

Gdy dany region nie ma jeszcze studium, informacji o zagrożeniach można szukać w regionalnych zarządach gospodarki wodnej, w których tworzone są ośrodki koordynacyjno-informacyjne. Można...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8653

Spis treści

Pierwsza strona

Zamów abonament