Firma może zobowiązać pracownika do parkowania pod domem
Zatrudniony, któremu firma pozwala dojeżdżać z domu do pracy służbowym samochodem, uzyskuje przychód i musi płacić podatek. Inaczej będzie jednak, jeśli firma zobowiąże go do parkowania pojazdu na parkingu w pobliżu miejsca zamieszkania lub w należącym do niego garażu
W zależności od przyjętych rozwiązań trasa z domu do pracy i z powrotem może więc mieć charakter prywatny lub służbowy. Z punktu widzenia planowania podatkowego korzystniej jest, jeśli wtedy pracownik wykonuje już swoje obowiązki wobec firmy.
Skoro szef wymaga...
Problemem tym zajmowała się Izba Skarbowa w Warszawie w interpretacji z 19 maja 2019 r. (IPPB2/415-168/10-2/AS). Z pytaniem zwróciła się spółka z o.o., której pracownicy wykorzystują samochody będące własnością pracodawcy do celów służbowych. Spółka powierzyła te pojazdy przedstawicielom handlowym oraz osobom pełniącym w spółce funkcje kierownicze. Miejsce parkowania udostępnianych samochodów znajduje się w miejscu zamieszkania pracownika (w garażu będącym jego własnością) lub w pobliżu.
Wynika to z zasad wykorzystywania samochodów służbowych, które zostały uregulowane w obowiązującym w firmie regulaminie. Pracownicy są więc zobowiązani do parkowania pojazdów służbowych w miejscu zamieszkania bądź w jego pobliżu. Wynika to z faktu, że pracodawca nie jest w stanie zapewnić miejsc parkingowych dla wszystkich aut.
Spółka zapytała, czy w takiej sytuacji należy doliczyć do przychodów ze stosunku pracy wartość dojazdów samochodem służbowym z miejsca parkowania do siedziby spółki. Firma chciała też wiedzieć, czy powinna z tego tytułu pobierać...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta