Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie trzeba odprawiać na granicy towaru wysyłanego w świat

22 czerwca 2010 | Dobra firma | Zofia Jóźwiak Michał Kołtuniak
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita

Zanim wyślesz swe produkty do innego kraju lub sprowadzisz je stamtąd, musisz uzyskać celny numer EORI. Gdy dokonujesz wymiany handlowej poza Unią Europejską, nie ominie cię kontakt z urzędem celnym

W obrębie UE od 2004 r. przedsiębiorcy korzystają z dobrodziejstwa bezcłowego obrotu.

Z typowym cłem i odprawą celną towarów mamy do czynienia tylko przy wysyłaniu towarów poza UE lub sprowadzaniu ich spoza niej. Tzw. handel zewnętrzny reguluje wspólnotowy kodeks (2913/92/EWG) i rozporządzenie do niego (2454/93/EWG) ustanawiające przepisy wykonawcze. Ważne krajowe regulacje znajdują się również w polskim kodeksie celnym i rozporządzeniach do niego.

Uwaga! Obrót wewnątrzunijny dotyczy wyłącznie krajów UE. Do takich krajów jak Norwegia czy Szwajcaria obowiązuje normalna procedura celna, choć nie zawsze przekroczenie granic wywołuje obowiązek zapłaty cła.

Niezbędny numer EORI

Przedsiębiorca, który zamierza handlować z innymi krajami (także z UE), rejestruje się w systemie EORI. Robi to tylko raz. Zostaje mu wtedy nadany numer identyfikacyjny uznawany w całej UE. Posługuje się nim we wszystkich transakcjach i czynnościach celnych na obszarze UE. System został wprowadzony, by przyspieszyć załatwianie formalności i operacji celnych przez firmy.

Zarejestrować się można:

- przez złożenie lub przesłanie pocztą wniosku rejestracyjnego (w formie pisemnej),

- osobiście lub poprzez przedstawiciela wnioskodawcy (mającego jego upoważnienie) w polskich urzędach lub oddziałach celnych przed pierwszą operacją celną albo...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8654

Spis treści
Zamów abonament