Wypłata odprawy pieniężnej zależy od przyczyny wypowiedzenia angażu
Jedynie w przypadku, gdy rozwiązanie umowy o pracę następuje z przyczyn niedotyczących pracownika, firma ma obowiązek wypłacenia odprawy pieniężnej
Zasady obowiązujące przy wypłacie odpraw pieniężnych określa ustawa z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (ustawa o zwolnieniach grupowych).
Regulacja ta przewiduje, że w sytuacji gdy pracodawca zatrudniający co najmniej 20 osób zwalnia podwładnego z pracy z przyczyn niedotyczących tego pracownika, to wówczas służy prawo do odprawy pieniężnej.
Liczy się staż zakładowy
Zakres odprawy pieniężnej określa art. 8 ust. 1 ustawy, w myśl którego jej wysokość jest uzależniona od zakładowego stażu pracy. Zgodnie bowiem z tym przepisem pracownik, z którym rozwiązano umowę w ramach zwolnienia grupowego, ma prawo do odprawy w wysokości:
- jednomiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 2 lata;
- dwumiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracował w firmie od 2 do 8 lat;
- trzymiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy ponad 8 lat.
Przy czym do okresu zatrudnienia, od którego zależeć będzie wysokość...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta