E-faktura też bez e-podpisu
Odliczenie podatku naliczonego na podstawie faktury otrzymanej w wersji elektronicznej i samodzielnie wydrukowanej przez podatnika nie stoi w sprzeczności z przepisami
Tak uznał NSA w wyroku z 20 maja 2010 r. (sygn. I FSK 1444/09)
Zgodnie z art. 106 ust. 1 ustawy o VAT sprzedawca ma obowiązek wystawić fakturę, której celem jest udokumentowanie dokonanej transakcji i wskazanie najważniejszych informacji z nią związanych, np. podstawy opodatkowania, stawki i kwoty podatku, itd.
Przepisy wykonawcze określają szczegółowe zasady dotyczące wystawiania i przechowywania faktur. Mówią one m.in., że faktury są wystawiane co najmniej w dwóch egzemplarzach, przy czym oryginał otrzymuje nabywca, a kopię zatrzymuje sprzedawca. Obowiązek terminowego i prawidłowego wystawiania faktur ciąży na sprzedawcy, który może zostać ukarany za niewywiązywanie się z niego.
W praktyce faktura ma większe znaczenie dla nabywcy, dla którego suma kwot podatku określonych w otrzymanych fakturach stanowi podatek naliczony. Posiadanie faktury jest więc warunkiem skorzystania z prawa do obniżenia podatku należnego o naliczony. Dodatkowo data otrzymania decyduje co do zasady o momencie skorzystania z tego prawa.
Sprzedawca po spełnieniu określonych warunków może wystawić i przesłać fakturę w formie elektronicznej, dającej nabywcy prawo do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta