Alimenty z innego państwa Unii
Prawdziwe schody z egzekucją alimentów zaczynają się wtedy, gdy dłużnik mieszka poza Polską – zwraca uwagę aplikant adwokacki
Ściśle gospodarcze korzenie Unii Europejskiej oraz związany z tym długotrwały brak zainteresowania problematyką ochrony praw człowieka doprowadziły do swoistego paradoksu. Otóż pozycja wierzyciela z tytułu transakcji handlowej jest znacznie lepsza od pozycji wierzyciela alimentacyjnego, mimo że ten pierwszy kieruje się chęcią osiągnięcia zysku, a ten drugi – chęcią zaspokojenia podstawowych potrzeb życiowych. Przedsiębiorca dochodzący swoich praw w Unii ma w zanadrzu wiele nowoczesnych mechanizmów, jak choćby postępowanie w sprawie europejskiego nakazu zapłaty (rozporządzenie WE 1986/2006) lub postępowanie w sprawie roszczeń drobnych (rozporządzenie WE 861/2007). Te stosunkowo dogodne formy dochodzenia należności są niestety niedostępne dla przeciętnego Kowalskiego poszukującego środków na życie, albowiem rozporządzenia unijne bezpośrednio wyłączają możliwość ich zastosowania w sprawach alimentacyjnych.
Przestarzałe mechanizmy
W praktyce okazuje się, że unijna ochrona świadczeń alimentacyjnych nie zapewnia obywatelom Unii odpowiedniego bezpieczeństwa, albowiem jest oparta na przestarzałych mechanizmach będących daleko w tyle za poziomem rozwoju międzynarodowych stosunków rodzinnych.
Obecnie podstawową formą dochodzenia alimentów za granicą na podstawie polskiego wyroku jest rozporządzenie WE 44/2001 w sprawie jurysdykcji i uznawania orzeczeń sądowych oraz ich...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta