Afryka, piłka, Kościół
Co z futbolu można przeszczepić na grunt społeczny? Papież wymienia trzy konkretne wartości: samodyscyplinę, zdyscyplinowaną współpracę zespołową i fair play – pisze rzecznik abp. Stanisława Dziwisza
Przez 30 dni kibice piłkarscy mogą podziwiać piękno futbolu. Mistrzostwa świata w piłce nożnej rozgrywane w Republice Południowej Afryki są widowiskiem przyciągającym nie tylko fanów i sympatyków sportu, ale także media. W wielu krajach świata – jak pisał w „Autoportrecie reportera” Ryszard Kapuściński – szczególnie w Afryce i Ameryce Południowej, media traktowane są „wyłącznie jako źródło zabawy i rozrywki. Nikomu nie przychodzi do głowy, aby oczekiwać od telewizji czegoś poważnego, aby to medium wychowywało, informowało czy objaśniało świat, podobnie jak nie oczekujemy tych rzeczy, kiedy idziemy do cyrku”. Oczekuje się od niej dobrej zabawy i stworzenia całej plejady rozrywki i emocji. Rzeczywiście, goszcząc w Brazylii, Gwatemali, Tunezji, Salwadorze i na Kubie, częściej można było zobaczyć ekrany telewizyjne na placach miejskich i w restauracjach niż w prywatnych domach czy mieszkaniach.
Samopomoc i pomoc
Środki...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta