Dzierżawca też może wybudować sklep
Nie trzeba być właścicielem gruntu, żeby na nim budować. Inwestor musi jednak wykazać, że posiada prawo do dysponowania nim
Oświadczenie o prawie do dysponowania gruntem obowiązkowo trzeba dołączyć do wniosku o wydanie pozwolenia na budowę. Jego wzór zawiera rozporządzenie ministra infrastruktury z 23 czerwca 2003 r. w sprawie wzorów: wniosku o pozwolenie na budowę, oświadczenia o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane i decyzji o pozwoleniu na budowę (DzU nr 120, poz. 1127 z późn. zm).
O możliwości inwestowania na cudzym gruncie mówi art. 3 pkt 11 prawa budowlanego. Zgodnie z nim chodzi nie tylko o prawo własności, ale także użytkowanie wieczyste, zarząd, ograniczone prawa rzeczowe albo prawa wynikające ze stosunku zobowiązaniowego, czyli umów.
Wieczyste władanie
W przypadku użytkowania wieczystego decydujące znaczenie ma treść umowy o oddanie gruntu w takie użytkowanie. To z niej wynika bowiem, jaki rodzaj budynku może być postawiony. Podaje ona także termin rozpoczęcia i zakończenia robót budowlanych.
Nie jest to jednak regułą. W obrocie prawnym są także...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta