Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wolne za ślub uderzy pracownika po kieszeni

07 lipca 2010 | Dobra firma | Jadwiga Sztabińska

To dlatego że szef naliczy mu pensję za ten czas tylko z płacy zasadniczej. Nie uwzględni prowizji. Będzie tak, gdy tej ostatniej zatrudniony nie wypracuje w miesiącu ożenku

Takie wnioski płyną ze stanowiska Głównego Inspektoratu Pracy, jakie otrzymaliśmy w odpowiedzi na nasze pytanie. Zastanawialiśmy się bowiem, jak obliczyć pensję za tzw. urlop okolicznościowy pracownikowi, który jest wynagradzany składnikami stałymi i zmiennymi i tych ostatnich nie wypracował w miesiącu, w którym był na takim urlopie. W takiej sytuacji stosujemy zasady obowiązujące przy ustalaniu wynagrodzenia za urlop, z tym że zarówno stałe, jak i zmienne składniki bierzemy z miesiąca, w którym przypadło zwolnienie od pracy lub okres niewykonywania pracy.

Ale co zrobić, gdy tych zmiennych elementów nie było? Koncepcje są dwie. Według pierwszej trzeba sumować np. prowizje lub zmienne premie z trzech miesięcy poprzedzających miesiąc, w którym pracownik korzystał z płatnego zwolnienia od pracy i dzielić przez liczbę godzin przepracowanych w tym okresie. Jej autorzy twierdzą bowiem, że jest to uzasadnione odesłaniem do zasad obliczania pensji urlopowej, a te przecież przewidują takie właśnie działania.

Zwolennicy drugiej koncepcji, a tych jest zdecydowanie więcej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8667

Spis treści
Zamów abonament