Prezes wyrządził szkodę, zapłaci odszkodowanie
Członek zarządu będzie musiał pokryć straty, do jakich doprowadził swoim działaniem albo bezczynnością. O tym, na jakiej podstawie prawnej odpowie, zdecyduje spółka, która je poniosła
Odpowiedzialność odszkodowawcza członka zarządu spółki akcyjnej oraz z o.o. może mieć swe podstawy w przepisach kodeksu spółek handlowych, a także, w zależności od rodzaju umowy łączącej go ze spółką, w kodeksie cywilnym lub pracy.
Bez względu na to, czy członek zarządu sprawuje swą funkcję w ramach umowy o pracę, kontraktu menedżerskiego bądź dodatkowej umowy o pełnienie funkcji członka zarządu zawartej obok łączącej go ze spółką umowy o pracę, odpowiada on za szkody jej wyrządzone na podstawie art. 293 – 298 kodeksu spółek handlowych (k.s.h.), gdy chodzi o spółkę z o.o., oraz art. 483 – 490 k.s.h. w przypadku spółki akcyjnej.
Dodatkowe reżimy
Niezależnie od odpowiedzialności przewidzianej w k.s.h. członek zarządu może odpowiadać za szkody wyrządzone spółce:
- na podstawie art. 114 – 122 kodeksu pracy (k.p.) o odpowiedzialności pracownika za szkodę wyrządzoną spółce, jeśli jest zatrudniony w niej na postawie umowy o pracę w związku ze sprawowaniem funkcji w zarządzie albo oprócz umowy o pracę łączy go ze spółką dodatkowa umowa o pełnienie funkcji członka zarządu,
- na podstawie art. 471 – 485 kodeksu cywilnego (k.c.) o odpowiedzialności za szkody wynikłe z niewykonania i nienależytego wykonania zobowiązania, jeśli został zaangażowany na podstawie umowy cywilnoprawnej.
Przesłanki odpowiedzialności...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta