Firma sfinansuje edukację złego studenta
Po 16 lipca pracodawca będzie musiał płacić za urlop szkoleniowy i zwolnienie z całości lub części dnia pracy, nawet jeśli zatrudniony będzie powtarzał rok albo semestr. To efekt wchodzących w życie tego dnia przepisów o podnoszeniu kwalifikacji zawodowych
Chodzi o dodane do kodeksu pracy art. 1031 – 1036 (DzU nr 105, poz. 655). To one nie przewidują zwolnienia pracodawcy z obowiązku płacenia za edukację pracownika w razie powtarzania przez niego semestru albo roku.
Nie pozwalają też w takiej sytuacji na zawarcie umowy odbierającej podwładnemu wynagrodzenie za czas spędzony na uczelni i z tytułu urlopu szkoleniowego. W umowie szkoleniowej szef może jedynie umieścić zapis, że w razie powtarzania roku nie będzie finansował określonych świadczeń dodatkowych.
Możliwość ograniczeń zniknęła
Nowe przepisy kodeksu pracy są niekorzystne w stosunku do poprzednich. W nieobowiązującym już rozporządzeniu z 12 października 1993 r. w sprawie zasad i warunków podnoszenia kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego dorosłych (DzU nr 103, poz. 472 ze zm.) były osobne regulacje dotyczące powtarzania przez pracownika semestru...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta