Najemcę wolno zmusić do tego, aby się szybciej wyprowadził
Zdarza się, że umowę najmu trzeba rozwiązać wcześniej. Należy jednak zrobić to umiejętnie, tak aby druga strona nie kwestionowała później tej decyzji
Lokator dewastuje lokal, nie płaci czynszu lub też dokonuje poważnych przeróbek bez uzyskania wcześniej zgody właściciela. Powodów rozwiązania umowy może być wiele. Ważne jest, by wypowiedzieć ją na piśmie, wtedy w razie problemów z jej rozwiązaniem właściciel będzie miał dowód w sądzie, że dochował terminów z umowy lub kodeksu.
Musi upłynąć określony czas
Trzeba jednak pamiętać, że inne reguły stosuje się w wypadku umów zawartych na czas nieokreślony i na czas oznaczony.
Specyfika umów na czas oznaczony jest taka, że można rozwiązać je dopiero wtedy, kiedy upłynie okres, na jaki zostały one zawarte. Jeżeli najemca chce to zrobić wcześniej, to jego wypowiedzenie nie będzie po prostu skuteczne, chyba że strony, zawierając umowę najmu, wprowadzą do niej postanowienia przewidujące przypadki wcześniejszego jej rozwiązania.
PrzykładUmowa daje najemcy prawo do wcześniejszego jej wypowiedzenia, jeżeli obroty firmy spadną poniżej określonej kwoty albo kiedy spółka matka prześle decyzję o likwidacji spółki córki będącej najemcą lokalu.
Ale uwaga! Wyjątkowo kodeks cywilny dopuszcza rozwiązanie umowy na czas określony, i to...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta