Mniej obowiązków i niższa płaca, ale więcej czasu dla dziecka
Zamiast korzystania z urlopu wychowawczego, pracownik chcący się opiekować potomkiem może wystąpić do szefa o obniżenie wymiaru etatu
Urodzenie dziecka daje pracownikowi specjalne przywileje. Najpierw może skorzystać z urlopu macierzyńskiego. Co do zasady tak robi matka, która ma także możliwość pójścia na dodatkowy urlop macierzyński. Przysługują też dni wolne urlopu okolicznościowego, o które upomni się ojciec. Ma on bowiem prawo do urlopu ojcowskiego. Wszystkie te dni wolne są odpłatne. Jednak dla opieki nad dzieckiem to za mało.
Kiedy matka wykorzysta urlop macierzyński i wychowawczy, dziecko ma mniej więcej pół roku. Co wtedy? Wracać do pracy czy zostać w domu. Ta druga opcja coraz częściej nie jest wykorzystywana. A to dlatego, że urlop wychowawczy generalnie nie daje gratyfikacji. Do tego dłuższa nieobecność w firmie może oznaczać nie tylko praktyczne trudności z powrotem, ale i utratę bieżącego kontaktu z daną branżą.
Co najmniej pół roku stażu...
Wtedy skorzystać można z obniżenia wymiaru etatu na podstawie art. 1867 k.p. Zgodnie z tym przepisem pracownik uprawniony do urlopu wychowawczego może złożyć pracodawcy pisemny wniosek o obniżenie wymiaru czasu pracy w okresie, w którym mógłby korzystać z takiego urlopu. Oznacza to, że pracownica i pracownik uprawnieni do urlopu wychowawczego mają uprawnienie mające zastępczy charakter wobec urlopu wychowawczego.
Zamiast wystąpić z wnioskiem o udzielenie urlopu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta