Zmiana przeznaczenia może obniżyć wielkość należnej daniny
Jeżeli domek letniskowy został wybudowany na podstawie pozwolenia, które dotyczyło budynku niemieszkalnego, to dopiero zmiana jego przeznaczenia na mieszkalny powoduje obniżenie stawki podatkowej
Pan Stanisław jest właścicielem domku, za który uiszczał podatek według stawek właściwych dla budynków mieszkalnych. Tak było aż do 2009 r., kiedy to otrzymał od wójta decyzję wydaną na podstawie art. 230 ordynacji podatkowej, w której gminny organ orzekł o dokonaniu wymiaru uzupełniającego podatku od nieruchomości poprzez zmianę w decyzji zapisu „budynki mieszkalne” zapisem „budynki letniskowe”.
Skutkowało to tym, że domek letniskowy p. Stanisława został opodatkowany według stawki wyższej, właściwej dla budynków „pozostałych”, a nie jak dotychczas „mieszkalnych” (art. 5 ust. 1 pkt 2 lit a i e ustawy o podatkach i opłatach lokalnych). Spowodowało to wzrost stawki podatkowej z 0,72 zł do 6,64 zł za 1 mkw. powierzchni użytkowej.
Decyzję tę p. Stanisław zaskarżył do samorządowego kolegium odwoławczego, a następnie do sądu administracyjnego. Twierdził, że domek, którego decyzja dotyczy, nie powinien być opodatkowany według stawki właściwej dla budynków „pozostałych”, tylko według tej właściwej dla budynków „mieszkaniowych”. Uzasadniał to tym, że domek ten tak samo jak w latach poprzednich służy zaspokajaniu jego podstawowych potrzeb mieszkaniowych. Obie instancje skargę pana Stanisława oddaliły.
SKO: decyduje ewidencja
Samorządowe kolegium odwoławcze stanęło na stanowisku, że miarodajnym dokumentem decydującym o wymiarze opodatkowania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta