Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nowe zasady podnoszenia kwalifikacji zawodowych załogi

14 lipca 2010 | Dobra firma | Karol Lankamer Agata Lankamer-Prasołek

Szef, który zamierza wspierać edukację pracownika, powinien z nim zawrzeć umowę szkoleniową albo porozumienie. Ta pierwsza jest obowiązkowa, jeśli chce, by zatrudniony pracował w jego firmie po zakończeniu nauki

16 lipca br. to termin wejścia w życie nowych zasad dotyczących podnoszenia kwalifikacji zawodowych przez pracowników. Nie tylko nie rozwiewają one dotychczasowych wątpliwości, ale niejednokrotnie jeszcze je potęgują i tworzą nowe.

Przyczyny zmian

Przepisy regulujące podnoszenie przez pracowników kwalifikacji zawodowych zostały zmienione wskutek wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 31 marca 2009 r. (K 28/08, DzU z 2009 r. nr 58, poz. 485), w którym stwierdzono niekonstytucyjność art. 103 kodeksu pracy.

TK uznał, że ten przepis upoważniał ministrów edukacji i pracy do wydania rozporządzenia dotyczącego podnoszenia kwalifikacji zawodowych przez pracowników, ale nie zawierał przy tym jakichkolwiek wytycznych regulujących jego treść. Takie rozwiązanie zostało uznane za niezgodne z art. 92 ust 1 Konstytucji RP.

W efekcie art. 103 k.p. stracił moc obowiązującą po roku od opublikowania tego orzeczenia, czyli 11 kwietnia 2010 r. Tego dnia przestało też obowiązywać wydane na jego podstawie rozporządzenie ministra edukacji narodowej oraz ministra pracy i polityki socjalnej z 12 października 1993 r. w sprawie zasad i warunków podnoszenia kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego dorosłych (DzU nr 103, poz. 472 ze zm.).

Do chwili wejścia w życie nowych regulacji k.p. kwestie podnoszenia kwalifikacji nie były więc uregulowane w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8673

Spis treści
Zamów abonament