Za brak przyczyny zapłaci pracownik
Pracodawca może dochodzić przed sądem odszkodowania od byłego podwładnego, który bezzasadnie rozwiązał angaż bez wypowiedzenia
Pracownik może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia, jeśli pracodawca dopuścił się ciężkiego naruszenia swych podstawowych obowiązków względem pracowników (art. 55 § 11 k.p.).
W doktrynie wskazuje się na takie podstawowe obowiązki, jak: poszanowanie godności pracownika oraz innych dóbr osobistych, równe traktowanie pracowników, zakaz dyskryminacji, prawo do bezpiecznych i higienicznych warunków pracy, a także ułatwianie podnoszenia przez pracownika kwalifikacji zawodowych. Naruszeniem podstawowych obowiązków będzie też nieprzestrzeganie ustalonych zasad wynagradzania.
Naruszenie obowiązków
Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia przez pracownika jest skuteczne bez względu na to, czy wskazane przez pracownika przyczyny rzeczywiście występują. Ten sposób rozwiązania umowy powinien znaleźć odzwierciedlenie w świadectwie pracy.
Pracodawca nie może więc (co się zdarza w praktyce) stwierdzić, że odmawia przyjęcia takiego oświadczenia pracownika, i sam rozwiązać umowę, np....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta