Ile lat masz w głowie?
Kto się czuje młodo, a kto jest starszy niż jego ciało i co mówią o tym psychologowie
– Wiek to nie powód, by się zestarzeć – powtarzają do dziś aktorki Hollywood za Grace Slattery, żoną Arthura Millera.
Moda na młodość trwa, i to nie tylko w kinie. Jest akceptowana społecznie wraz z przekonaniem, że większość nawet jeśli młoda nie jest, to młodo się czuje.
Tymczasem z badań Renee Ross, nowozelandzkiej psychiatry, która od 14 lat zajmuje się wiekiem psychicznym, wynika, że 55 proc. ludzi ma psychikę starszą niż ciało. Młodszymi, niż są w istocie, czuje się 38 proc. z ponad 5 tys. przebadanych przez nią osób. I tylko 7 procent ma w swojej głowie lat tyle, ile wynika z ich metryki.
Starzy 30-letni
– Nie dziwią mnie wyniki badań Ross, że większość czuje się starsza, niż jest – mówi Konrad Maj, psycholog społeczny, wykładowca SWPS. – Dane te podwyższają osoby między 30. a 40. rokiem życia. Czyli jeszcze młode, jednak obserwujące już u siebie fizyczne zmiany. Bardzo się tym przejmują, przez co dodają sobie mentalnie trochę lat.
Według Maja ponad swój wiek próbują być też osoby po studiach, gdy stawiają pierwsze kroki zawodowe, oraz udające dorosłych nastolatki.
Trudno określić wiek psychiczny. W przeciwieństwie do fizjologicznego, intelektualnego, prawnego czy ustalanego w ich kontekście...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta