Niedobory w magazynie nie zawsze zwiększą koszty
Jeśli podatnik wykaże związek między wydatkiem i powstaniem przychodu, to straty w składnikach majątku ujawnione podczas inwentaryzacji będzie mógł wrzucić do kosztów podatkowych
Zgodnie z art. 27 ust. 1 i 2 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (tekst jedn. DzU z 2009 r. nr 152, poz. 1223 ze zm.) przeprowadzenie i wyniki inwentaryzacji należy udokumentować i powiązać z zapisami ksiąg rachunkowych, a ujawnione w toku inwentaryzacji różnice między stanem rzeczywistym a stanem wykazanym w księgach rachunkowych należy wyjaśnić i rozliczyć w księgach rachunkowych tego roku obrotowego, na który przypadł termin inwentaryzacji.
Różnice inwentaryzacyjne mogą przybrać postać niedoboru lub nadwyżki. Za przeprowadzenie inwentaryzacji, a także za powołanie komisji inwentaryzacyjnej odpowiedzialny jest kierownik jednostki.
Dużo zależy od przyczyny
Stwierdzone niedobory, w zależności od przyczyn ich powstania, podlegają rozliczeniu w księgach jako:
- niedobory pozorne spowodowane błędami przy przyjmowaniu i wydawaniu składnika majątku, błędami podczas spisu z natury, a...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta