Kto i na jakich zasadach prowadzi sprawy spółki kapitałowej
Spółka akcyjna czy z ograniczoną odpowiedzialnością nie może normalnie funkcjonować bez organu zajmującego się kierowaniem jej bieżącą działalnością. Rola ta przypada w udziale zarządowi.
Zarząd to organ, który nie tylko odpowiada za codzienną działalność spółki, lecz także reprezentuje ją wobec osób trzecich.
On zatem dokonuje w jej imieniu czynności prawnych – zawiera umowy, prowadzi rachunkowość itd. I nie zmienia tego fakt, że do poszczególnych zadań można dobierać sobie specjalistów – prawników, księgowych, handlowców. Wobec właścicieli spółki za rezultaty ich pracy ręczy zarząd.
Kiedy trzeba, a kiedy tylko można
Powołanie zarządu jest konieczne w każdej bez wyjątku spółce kapitałowej. Sporadycznie jednak może on też pojawiać się w spółkach osobowych, a konkretnie – w spółkach partnerskich.
Przepisy dopuszczają bowiem taką sytuację. Partnerom wolno zrezygnować z osobistego zarządzania spółką i powierzyć je profesjonalnym menedżerom. Do takiego zarządu stosuje się wówczas odpowiednio regulacje dotyczące spółki z o.o.
Kogo można powołać
Do zarządu wolno powołać w zasadzie każdego. W skład tego organu mogą wchodzić zarówno wspólnicy, jak i osoby spoza ich grona. Nie ma przeszkód, żeby powołać i tych, i tych.
PrzykładW spółce jest sześciu wspólników. Wszyscy są osobami fizycznymi. Do zarządu zostaje powołanych dwóch wspólników oraz trzy
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta