Zapłata za lojalność nie dla każdego
Na rekompensatę za zakaz konkurencji może liczyć np. kadra menedżerska, która po rozwiązaniu umowy nie podejmuje współpracy z konkurencją
Kodeks pracy wyróżnia dwa zakazy konkurencji: obowiązujący w trakcie zatrudnienia oraz po jego ustaniu. Ten ostatni nie dotyczy jednak wszystkich. Lojalności po rozwiązaniu umowy o pracę można wymagać tylko od określonej grupy pracowników – mających dostęp do szczególnie ważnych informacji, których ujawnienie grozi pracodawcy szkodą. Tak stanowi art. 1012 k.p.
Ile…
Ponieważ zakaz konkurencji po ustaniu zatrudnienia ogranicza plany zawodowe, prawo przewiduje rekompensatę. Były szef wypłaca odszkodowanie w wysokości przynajmniej 25 proc. wynagrodzenia otrzymanego przed ustaniem stosunku pracy przez okres odpowiadający czasowi obowiązywania zakazu. Jeżeli ten ostatni trwa rok po zakończeniu współpracy‚ to należy się 1/4 wynagrodzenia‚ jakie podwładny zarobił w ostatnim roku pracy.
… kiedy i…
Z kodeksu pracy wynika, że odszkodowanie za zakaz konkurencji po ustaniu zatrudnienia można wypłacać w miesięcznych ratach. Ustawa nie precyzuje, w jakim terminie pieniądze należy wypłacić. Tę kwestię najlepiej określić bezpośrednio w kontrakcie ustanawiającym ten zakaz. W przeciwnym razie może się pojawić wątpliwość, czy odszkodowanie wypłacać tak, jak mówi kodeks w miesięcznych ratach czy z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta