Dobry adres za nieduże pieniądze
Nawet początkująca firma może sobie pozwolić na biuro w prestiżowej lokalizacji, i to za cenę dużo niższą niż koszt utrzymania tradycyjnego lokalu
Dziennikarze giełdowi opisujący niedawny debiut spółki Infinity, której współzałożycielem jest znany specjalista od marketingu politycznego Piotr Tymochowicz, nie kryli zdziwienia, że pod oficjalnym adresem firmy, w luksusowym stołecznym biurowcu Metropolitan, nie ma jej fizycznego biura. Jednak na rynku nieruchomości taka praktyka nie dziwi od dobrych kilku lat.
Już pod koniec lat 90. XX wieku w Warszawie pojawiły się pierwsze centra biznesowe, które oferowały znaną już na Zachodzie usługę wirtualnego biura, czyli wynajęcie adresu wraz z odbiorem korespondencji, a w razie potrzeby także recepcją telefoniczną.
Początkowo z wirtualnych biur korzystali głównie prowadzący interesy w Polsce obcokrajowcy, ale od kilku lat przekonali się do nich także rodzimi przedsiębiorcy. Popularność zdobyła też usługa instant office, czyli wynajem gotowych, w pełni wyposażonych biur wraz z niezbędną infrastrukturą.
Bez zbędnych wydatków
Wirtualne biura i biura instant wypełniają rynkową niszę pozostawioną przez agencje specja-lizujące się w wynajmie powierzchni biurowych. Agencje koncentrują się na obsłudze dużych klientów, oferując im biura o powierzchni co najmniej 100 mkw., z reguły na pięć lat lub więcej.
W prestiżowych lokalizacjach w centrum Warszawy najem takich powierzchni kosztuje 20 – 23 euro miesięcznie za metr kwadratowy plus 4 – 6 euro...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta