Co dalej z zawodem doradcy podatkowego
Szkoda, że ustawa nie rozstrzygnęła, iż doradca podatkowy to zawód zaufania publicznego – piszą specjaliści z Instytutu Studiów Podatkowych
Mimo ponad 13-letniej historii ustawy o doradztwie podatkowym do dziś brak jest jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jaki status ma i mieć powinien zawód doradcy podatkowego. Z różną częstotliwością ścierają się tu dwie zupełnie przeciwstawne koncepcje.
Pierwsza, wyrażona m.in. w społecznym projekcie nowelizacji ustawy o doradztwie podatkowym z 2007 r., zmierza jednoznacznie do pogłębienia niezależności zawodu od władzy wykonawczej oraz nadaniu samorządowi doradców podatkowych statusu samorządu zawodu zaufania publicznego, zgodnie z treścią i celem art. 17 ust. 1 konstytucji, co zbliżyłoby go do korporacji prawniczych (adwokackich i radcowskich).
Druga, wyrażona skrajnie w rządowym projekcie nowelizacji z 1999 r., dąży do uwypuklenia biznesowego charakteru tego zawodu, gdzie rolą samorządu ma być co najwyżej ochrona interesów zawodowych tej grupy oraz podnoszenie jego prestiżu. Ta koncepcja dąży również do podporządkowania wykonywania zawodu władzy wykonawczej, a ściśle – ministrowi finansów; projekt z 1999 r. przewidywał nawet likwidację samorządu zawodowego doradców podatkowych.
III Zjazd Krajowej Izby Doradców Podatkowych formalnie, lecz dość ogólnikowo, opowiedział się za pierwszą koncepcją, choć jak dotąd niewiele z tego wynika.
Nie bardzo wiadomo również, jakie poglądy prezentują na ten temat rządzący, którzy – poza...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta