Prawo bilansowe nie decyduje o tym, kiedy potrącamy koszt
Dla potrącenia wydatku w kosztach nie ma znaczenia, czy od strony rachunkowej został on prawidłowo ujęty w księgach rachunkowych. Ważna jest tylko data, na jaką go zapisano
Dla podatników podatku dochodowego od osób prawnych ważny może okazać się wyrok NSA z 18 maja 2010 r. (II FSK 942/09), w którym sąd zanalizował relację między definicją dnia poniesienia kosztu z art. 15 ust. 4e ustawy o CIT a przepisami ustawy o rachunkowości.
Jak podatnik przeliczał
Sprawa trafiła do NSA na skutek sporu podatnika z organami podatkowymi co do stosowanego kursu NBP do przeliczenia wydatków w walucie obcej. Gdy fakturę zakupową podatnik otrzymywał ze znacznym opóźnieniem (po miesiącu od jej wystawienia), a okres sprawozdawczy (miesiąc) nie był jeszcze zamknięty, księgował wydatek na ostatni dzień tego okresu.
Do przeliczenia wydatku na złote stosował średni kurs NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień, na jaki ujęto wydatek w księgach rachunkowych (czyli poprzedzającego ostatni dzień okresu księgowego).
Wystąpił z wnioskiem o interpretację, domagając się potwierdzenia prawidłowości swego postępowania. Jednakże w zapadłych w tym postępowaniu rozstrzygnięciach, łącznie z postępowaniem przed WSA, zaprezentowano tak różne rozumienie definicji dnia poniesienia kosztu z art. 15 ust. 4e ustawy o CIT, że sprawa zasadnie stała się przedmiotem rozważań NSA.
Organ podatkowy i sądy I instancji inaczej zinterpretowały proces dokonywania zapisów w księgach rachunkowych. Zdaniem organu podatkowego dzień...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta