Choremu szef musi wyrównać obniżenie pensji
Pracownikowi, który zapadł na chorobę zawodową lub stał się niezdolny do wykonywania dotychczasowej pracy na skutek wypadku przy pracy i z tego powodu musi być przeniesiony na inne stanowisko, przysługuje dodatek wyrównawczy do wynagrodzenia
Przepisy kodeksu pracy przewidują szczególne obowiązki pracodawcy związane z profilaktyczną ochroną zdrowia jego pracowników, co ma szczególne znaczenie w przypadku powstawania objawów choroby zawodowej pracownika oraz zatrudnienia pracownika po wypadku przy pracy.
Obowiązek przeniesienia
Zgodnie z art. 230 k.p. w razie stwierdzenia u pracownika objawów wskazujących na powstawanie choroby zawodowej pracodawca na podstawie orzeczenia lekarskiego zobowiązany jest w terminie w nim określonym przenieść pracownika do innej pracy, w której nie występuje narażenie na działanie czynników wywołujących objawy tego typu choroby.
W takim przypadku pracownikowi w okresie przeniesienia przysługuje wynagrodzenie za faktycznie wykonaną pracę. Jednakże w razie gdy takie przeniesienie spowoduje obniżenie wynagrodzenia pracownika, wówczas przysługuje mu dodatek wyrównawczy.
Ponadto pracodawca zobowiązany jest na podstawie orzeczenia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta