Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rekompensata za utracone zarobki jest objęta PIT

30 sierpnia 2010 | Gazeta prawa i podatków | Łukasz Sitek

Zostałem tymczasowo aresztowany. Sprawa karna zakończyła się uniewinnieniem. Wystąpiłem o odszkodowanie i zadośćuczynienie za niesłuszne tymczasowe aresztowanie. Czy naprawienie szkody za okres wsteczny w wysokości dotychczas utraconego wynagrodzenia podlega opodatkowaniu?

Tak. Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 3b ustawy o PIT wolne od podatku są odszkodowania otrzymane na podstawie wyroku lub ugody sądowej do wysokości określonej w tym wyroku lub ugodzie, z wyjątkiem odszkodowań dotyczących korzyści, które podatnik mógłby osiągnąć, gdyby mu szkody nie wyrządzono.

Jak wynika z interpretacji Izby Skarbowej w Warszawie z 13 lutego 2008 r. (IPPB2/415-425/07-2/SP), „odszkodowanie za utracone wynagrodzenie podlegać będzie opodatkowaniu, gdyż dotyczy korzyści, które wnioskodawca mógłby osiągnąć, gdyby nie tymczasowe aresztowanie; tym samym jest to odszkodowanie, które zgodnie z zastrzeżeniem uczynionym w art. 21 ust. 1 pkt 3b lit. b ww. ustawy nie korzysta ze zwolnienia i podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym”.

Podstawa prawna:

– ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. DzU z 2010 r. nr 52, poz. 307 ze zm.)

Brak okładki

Wydanie: 8713

Spis treści
Zamów abonament