Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Cena czystego sumienia

30 sierpnia 2010 | Prawo | Tomasz Zalewski

Coraz częściej firmy zamiast wprowadzać drastyczne zwolnienia grupowe, proponują załogom programy dobrowolnych odejść

Tauron, PZL Świdnik, Telekomunikacja, Katowicki Holding Węglowy to tylko kilka firm, które w ostatnim czasie zdecydowały się wprowadzić program dobrowolnych odejść.

Zwykle koszt pozbycia się jednej osoby jest dużo wyższy niż maksymalna odprawa przy zwolnieniach grupowych, czyli znacząco przekracza 19 tys. zł. Najczęściej kwota, jaką dostaje pracownik, który zdecyduje się na odejście, jest wypadkową jego stażu pracy i pensji. Bardzo często odprawa przekracza 100 tys. zł. Mimo to firmy decydują się na ten wydatek. Czasem z ich oferty korzysta nawet kilkuset pracowników.

Spokój najważniejszy

– Motywacja zastąpienia zwolnień grupowych dobrowolnymi odejściami jest bardzo różna. Najczęściej jednak program dobrowolnych odejść wynika z dbałości o wizerunek firmy i konieczności zachowania w niej spokoju społecznego. Czasem jest to jedyna możliwość redukcji...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8713

Spis treści
Zamów abonament