Odszkodowanie może być podatkowym kosztem pracodawcy
Przedsiębiorca może odliczyć od przychodu wydatki na rzecz pracowników. Także byłych. Potwierdza to orzecznictwo sądowe w sprawie przyznawanych im odszkodowań i rekompensat
Spójrzmy na sprawę rozpatrywaną przez Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu (wyrok z 13 lipca 2010 r., I SA/Wr 538/10).
Spółka złożyła wniosek o interpretację. Z opisu stanu faktycznego wynika, że zatrudnione w niej osoby są narażone na wypadki (jest to praca w kopalni). Występują potem z roszczeniami do spółki. Jeśli konsekwencją wypadku jest orzeczenie renty przez ZUS, byli pracownicy występują o zwrot kosztów leczenia, przyznanie renty wyrównawczej oraz zadośćuczynienie.
Z reguły spółka zawiera z nimi ugody i na ich podstawie wypłaca wymienione świadczenia. Jak podkreśliła we wniosku, jest to dla niej korzystniejsze i tańsze. Jeśli firma nie dojdzie do porozumienia z poszkodowanymi, wypłaty są dokonywane na podstawie wyroków sądowych.
Na świadczenia odszkodowawcze mogą też liczyć spadkobiercy pracownika, który zmarł wskutek wypadku przy pracy.
Gdy nakazują przepisy
Czy takie wydatki są kosztem uzyskania przychodów? Zdaniem spółki za odpowiedzią twierdzącą przemawia kilka argumentów. Przede wszystkim obowiązek ich poniesienia wynika z przepisów kodeksu cywilnego. Są one...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta