Katastrofa pod Smoleńskiem: umowa, której nie było
Zawieranie umów międzynarodowych przez telefon jest niemożliwe – pisze dyrektor Departamentu Współpracy Międzynarodowej Prokuratury Generalnej
Opinia publiczna wprowadzana jest w błąd, że jakoby została zawarta ustna umowa międzynarodowa między Polską a Rosją umożliwiająca prowadzenie wspólnego śledztwa prokuratorskiego w sprawie katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem.
Niektórzy nawet, akceptując bezzasadnie taki stan rzeczy, formułują wobec premiera polskiego rządu zarzuty o „odstąpieniu od tej umowy”. Według nich dowodem wskazującym na jej zawarcie jest informacja ze strony internetowej premiera, z której wynika, że podczas rozmowy telefonicznej prezydent Rosji zapewnił polskiego premiera o tym, iż śledztwo będą prowadzili wspólnie polscy i rosyjscy prokuratorzy.
Sytuacja ta wymaga pewnego wyjaśnienia i usunięcia wszelkich wątpliwości związanych z aktami prawa międzynarodowego stanowiącymi podstawę współpracy w sprawach karnych.
Wieloetapowy proces
Zawieranie umów międzynarodowych nie sprowadza się do rozmowy telefonicznej. Jest to proces wieloetapowy i rozłożony w czasie. Tryb zawierania, ratyfikowania, zatwierdzania, ogłaszania, wykonywania, wypowiadania i zmian zakresu obowiązywania umów międzynarodowych określa ustawa z 14 kwietnia 2000 r. o umowach międzynarodowych. Zgodnie z jej postanowieniami zawarcie umowy poprzedzają negocjacje, w których uzgodniona zostaje szczegółowo treść...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta