Pracownik ma prawo sprawdzić stan techniczny samochodu
Przepisy nie narzucają pracodawcy określonej formy przekazania podwładnemu samochodu do celów służbowych. Szef powinien jednak podpisać z pracownikiem umowę, w której ureguluje kwestie używania auta do celów prywatnych czy odpowiedzialności za szkody
Jeżeli firma oddaje pracownikowi samochód wyłącznie do celów służbowych, tzn. po pracy pracownik zwraca samochód do firmy, wówczas to pracodawca ponosi całość kosztów eksploatacji samochodu (paliwo, naprawy, ubezpieczenie) i jest za niego w pełni odpowiedzialny.
Jeżeli zaś firma udostępnia pracownikowi samochód zarówno do celów służbowych, jak i prywatnych, pracownik może odpowiadać za uszkodzenie czy kradzież samochodu, a także ponosić część kosztów paliwa i garażowania.
Najlepiej w umowie
Aby określić zakres odpowiedzialności materialnej pracownika w przypadku uszkodzenia lub utraty samochodu, kwestie związane z jego użytkowaniem powinny zostać szczegółowo uregulowane w umowie o powierzeniu pracownikowi mienia. Jeżeli pracodawca nie podpisze takiej umowy, to może mieć w pewnych sytuacjach trudności z uzyskaniem odszkodowania od pracownika.
PrzykładProblemy takie mogą się pojawić, gdy dojdzie do kolizji drogowej z udziałem samochodu służbowego z winy nieumyślnej pracownika i w związku z wykonywaniem przez niego obowiązków pracowniczych.
Pracodawca będzie mógł domagać się od pracownika odszkodowania jedynie do wysokości trzymiesięcznego wynagrodzenia, zgodnie z art. 114 w zw. z art. 119 k.p. Jeśli
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta