Firma musi wykazać, że wcześniej realizowała podobne inwestycje
Doświadczenie można mieć własne lub powołać się na posiadane przez inną firmę. Z kolei gdy ofertę składa konsorcjum, to zlecenia wykonane przez wszystkich jego członków sumują się
Zgodnie z art. 22 ust. 1 pkt 1 prawa zamówień publicznych (dalej: pzp) o zamówienie publiczne mogą się ubiegać wykonawcy, którzy spełniają warunki dotyczące wiedzy i doświadczenia. Z tej ogólnej regulacji niewiele wynika. To celowy zabieg, który pozwala zamawiającym na dostosowywanie konkretnych warunków do specyfiki danego zamówienia.
Każdorazowo muszą więc oni określać, jakie doświadczenie ich zdaniem będzie wystarczające, aby gwarantować należyte wykonanie zamówienia. Jeśli firma nie może się nim wykazać, nie ma po co składać oferty, bo i tak zostanie wykluczona z przetargu.
Bez nadmiernych wymagań
Wszystkie warunki, a więc także te dotyczące wiedzy i doświadczenia, muszą zostać zamieszczone już w ogłoszeniu o zamówieniu. W tym samym dokumencie przedsiębiorcy znajdą też opis sposobu dokonywania oceny spełniania tych warunków. To on przesądza o tym, co będzie decydować o spełnieniu warunków.
Zarówno same warunki, jak i opis ich spełniania muszą być związane z przedmiotem zamówienia, adekwatne do jego trudności. Nie mogą też być nadmierne i bezpodstawnie ograniczać konkurencji.
PrzykładPrzetarg dotyczy budowy mostu o innowacyjnej konstrukcji. Tego typu
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta