Elektrownie atomowe są Polsce potrzebne
Pierwsza elektrownia atomowa w Polsce kosztować będzie minimum 12 mld euro, tym bardziej więc wybór technologii powinien być decyzją ekonomiczną, a nie polityczną – przekonuje Instytut Globalizacji.
Instytut przygotował raport o perspektywach energetyki jądrowej w Polsce, z którego wynika, że tego typu inwestycje są krajowi potrzebne w dłuższej perspektywie, w związku m.in. z rosnącym zapotrzebowaniem na energię i wymaganiami dotyczącymi ochrony klimatu. W raporcie czytamy, że koszty europejskiej polityki klimatycznej w latach 2010 – 2030 szacuje się na 7 bln zł w odniesieniu do Polski. Kwota ta wystarczyłaby na budowę wielu reaktorów, w efekcie czego moce w Polsce byłyby dwukrotnie większe niż w Hiszpanii.
W raporcie oszacowano wydatki na elektrownię o mocy 3 tys. MW na minimum 12 mld euro. – Tyle kosztować będzie technologia, przygotowanie terenu, prace inżynieryjne, ale jak pokazują doświadczenia innych państw, ostateczne koszty będą na pewno wyższe, może nawet o połowę – mówi „Rz” prezes instytutu Tomasz Teluk.
Pierwsza elektrownia jądrowa ma ruszyć w 2022 r. Za jej realizację odpowiada Polska Grupa Energetyczna.