Brakuje wiedzy o II filarze
Prawie co drugi Polak ocenia, że OFE źle gospodarują powierzonymi im pieniędzmi. Zamieszanie medialne, nagana premiera i kryzys zaszkodziły ich wizerunkowi. W funduszach zarabiamy lepiej niż np. na lokacie
Zaledwie 9 proc. Polaków pozytywnie ocenia to, jak otwarte fundusze emerytalne gospodarują pieniędzmi przyszłych emerytów. Zdecydowanie większa grupa – 47 proc. badanych – ma odmienne zdanie na ten temat. Takie są wyniki badania GfK na zlecenie “Rzeczpospolitej”, które zostało przeprowadzone już po głośnym spotkaniu premiera Donalda Tuska z przedstawicielami towarzystw emerytalnych, które zarządzają OFE (25 sierpnia).
Negatywne opinie dominują zwłaszcza wśród starszych Polaków oraz osób mniej wykształconych.
Według ekspertów wiedza Polaków na temat funduszy emerytalnych jest niewielka.
– Na postrzeganie OFE nakłada się również nieufność wobec całego sektora instytucji finansowych, która wiąże się z niedawnym kryzysem – tłumaczy wyniki sondażu psycholog Krzysztof Kosy z Wydziału Psychologii UW.
Dyplomatycznie o ostrym wystąpieniu premiera wypowiada się Ewa Lewicka, prezes Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych. – Ludzie odczuli skutki kryzysu i boją się o swoje pieniądze. Swoją wiedzę opierają zaś na obiegowych opiniach, których nie weryfikują – mówi. Niedawno pisaliśmy o tym, że OFE wcale źle nie pomnażają pieniędzy, jeśli porówna się ich wyniki z innymi formami oszczędzania. Jak wynika z naszych wyliczeń, przeciętny zysk wypracowany z inwestycji OFE zarówno w ostatnim roku, jak i w okresie 5 i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta