Nie tylko partia polityczna założy komitet wyborczy
Uprawnienie to przysługuje także ich koalicjom oraz stowarzyszeniom i organizacjom społecznym, a także co najmniej pięciu obywatelom posiadającym czynne prawa wyborcze
Zasady tworzenia komitetów wyborczych określają przepisy rozdziału 10a ustawy z 16 lipca 1998 r. – Ordynacja wyborcza do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw (tekst jedn. DzU z 2003 r. nr 159, poz. 1547 ze zm.).
Jak wynika z treści art. 64b tej ustawy, są to podmioty, które w imieniu partii politycznych, organizacji i stowarzyszeń oraz wyborców wykonują czynności wyborcze. W szczególności zaś zgłaszają kandydatów na radnych oraz prowadzą – na zasadzie wyłączności – kampanię wyborczą na ich rzecz.
Konieczne zawiadomienie
Funkcję komitetu wyborczego partii politycznej, organizacji społecznej (stowarzyszenia) pełni organ upoważniony do ich reprezentowania na zewnątrz (art. 64c ust. 1 i art. 64e ust. 1 ordynacji). Do organu tego należy w szczególności powołanie pełnomocnika wyborczego, czyli osoby uprawnionej do występowania w imieniu komitetu, oraz pełnomocnika finansowego.
Partie polityczne informują Państwową Komisję Wyborczą o utworzeniu komitetu wyborczego oraz o zamiarze samodzielnego zgłaszania kandydatów na radnych. Natomiast organizacje społeczne i stowarzyszenia informują o założeniu komitetu wyborczego oraz o zamiarze zgłaszania kandydatów właściwego ze względu na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta