Kiedy powstają podatkowe różnice kursowe
Operacje gospodarcze coraz częściej dokonywane są w walutach obcych. Dla celów rachunkowości i podatkowych muszą być jednak przeliczane na złote. To powoduje powstawanie różnic kursowych, które jednak nie zawsze są uwzględniane w rachunku podatkowym
Dla podatników podatku dochodowego od osób prawnych (CIT) podstawą do ustalenia dochodu podatkowego są księgi rachunkowe prowadzone na zasadach określonych w ustawie o rachunkowości. Ta z kolei przewiduje obowiązek prowadzenia ksiąg w języku polskim i w walucie polskiej. Nie przekreśla jednak możliwości prowadzenia ksiąg w systemie dwuwalutowym.
Wówczas system złotowy służy „celom oficjalnym” – przygotowaniu sprawozdań finansowych oraz deklaracji i zeznań podatkowych, natomiast system walutowy (np. dolarowy, eurowy) ułatwia konsolidację danych finansowych z innymi podmiotami wchodzącymi w skład tej samej grupy kapitałowej. Prowadzenie ksiąg dwuwalutowych pozostaje jednak bez wpływu na kwestię występowania różnic kursowych.
Konieczność dokonywania zapisów w złotych dla operacji wyrażonych w walucie obcej jest przyczyną powstawania różnic kursowych. Nieco upraszczając, inny kurs walutowy występuje na dzień zaewidencjowania transakcji w księgach, a inny w dniu jej rozliczenia bądź okresowej wyceny. W konsekwencji różna też jest wartość transakcji ustalona w złotych na każdy z tych dni. To właśnie różnica między tymi wartościami jest różnicą kursową.
Ujęte w księgach rachunkowych różnice kursowe nie w każdym przypadku będą różnicami kursowymi dla celów podatkowych. Na ile różnice kursowe w ujęciu rachunkowym i podatkowym są...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta