Wyrok wstępny zaoszczędzi czas
Na skutek uprawomocnienia się wyroku wstępnego przesądzona zostaje zasadność żądania powoda, a dalszy proces zostaje ograniczony tylko do spornej wysokości jego roszczenia
Dlatego też warto zwrócić uwagę na podstawy wydania przez sąd wyroku wstępnego i jego skutki procesowe dla stron postępowania.
Możliwość wydania przez sąd wyroku wstępnego wynika z art. 318 § 1 i 2 k.p.c., według którego sąd, uznając roszczenie za usprawiedliwione, w zasadzie może wydać wyrok wstępny tylko co do samej zasady, co do spornej zaś wysokości żądania – zarządzić bądź dalszą rozprawę, bądź jej odroczenie.
Z tym, że w razie zarządzenia dalszej rozprawy wyrok co do wysokości żądania, jak również rozstrzygnięcie co do kosztów może zapaść dopiero po uprawomocnieniu się wyroku wstępnego.
Sporna podstawa żądania
Przyjąć należy, że wydanie wyroku wstępnego jest dopuszczalne, gdy według oceny sądu wątpliwa jest sama zasada żądania powoda, która pozostaje przedmiotem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta