Niepodpisanie listy może być powodem rozwiązania umowy
Jeśli firma nie ma obowiązku wprowadzenia regulaminu pracy, ustalenie sposobu potwierdzania nieobecności następuje w drodze poleceń pracodawcy
Pracodawca zatrudniający co najmniej 20 pracowników ma obowiązek ustalić w regulaminie pracy sposób potwierdzania przez zatrudnionych przybycia do pracy i obecności w niej. Jeśli zatrudnia mniej niż 20 osób, sposób ten musi ustalić i podać pracownikom w pisemnych informacjach, które przekazuje im w terminie siedmiu dni od zawarcia umowy o pracę.
Przepisy nie określają, w jaki sposób pracownicy mają potwierdzać przybycie do pracy i obecność w niej. Decyduje o tym pracodawca. Może więc przyjąć, że będzie to logowanie się w systemie elektronicznym, odbijanie kart w czytnikach, wysyłanie esemesa lub podpisywanie się na liście obecności. Ten ostatni sposób jest najczęściej spotykany w praktyce.
Kierownictwo szefa
Zgodnie z art. 22 § 1 k.p. przez nawiązanie stosunku pracy pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę, a pracodawca – do zatrudniania pracownika za...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta