Chęć powrotu do pracy trzeba zgłosić
Każdy radny korzystający w związku z pełnioną funkcją z bezpłatnego urlopu powinien pamiętać o tym, że chęć powrotu do firmy należy zgłosić we właściwym terminie – siedmiu dni od końca kadencji
Zasady udzielania bezpłatnych urlopów osobom wybranym do zasiadania w radzie gminy określają przepisy ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jedn. DzU z 2001 r. nr 142, poz. 1591 ze zm., dalej usg). W szczególności trzeba zwrócić tutaj uwagę na dwa przepisy: art. 24b i 24c usg.
Pierwszy z nich określa zasady udzielania bezpłatnych urlopów radnym, drugi natomiast – zasady powrotu radnego z urlopu do macierzystego zakładu pracy.
Nie dla wszystkich
Na samym początku należy zaznaczyć, że nie każdy radny może się ubiegać o udzielenie bezpłatnego urlopu na czas wykonywania mandatu. Co do zasady bowiem pozostawanie w zatrudnieniu nie uniemożliwia wykonywania mandatu radnego.
Co więcej, każdy pracownik, który został członkiem organu stanowiącego gminy (także powiatu czy województwa samorządowego), ma prawo korzystać ze zwolnienia od wykonywania pracy zawodowej w celu uczestniczenia w pracach organów gminy, a obowiązkiem jego pracodawcy jest udzielenie radnemu takiego bezpłatnego zwolnienia.
W niektórych jednak...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta