W poszukiwaniu idei dla Polski
Marzy nam się kraj świadomy własnej wartości i podmiotowy, zdolny do rozpoznawania i wykorzystywania wszystkich swoich potencjałów – pisze ekonomista i publicysta
Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową powstał w Gdańsku z opozycyjnej, podziemnej pracy programowej lat 80. Jego korzenie to Uniwersytet Gdański, „Solidarność” lat 80. i środowisko gdańskich liberałów. 2 grudnia 1989 r. został założony w formie fundacji, by naukowo i intelektualnie wspierać wielki proces transformacji polskiej gospodarki i państwa. Inicjatorami powołania instytutu byli Jan Szomburg i Janusz Lewandowski.
Jak z zupy rybnej zrobić akwarium
Była to pierwsza w postkomunistycznej Europie próba stworzenia niepublicznego, niezależnego instytutu naukowo-badawczego. W tamtym czasie myśleliśmy o nim mniej jako o klasycznym think tanku, a bardziej jako o prawdziwym instytucie naukowym z radą naukową, badaniami i wydawnictwami. Ponieważ w czasach PRL musieliśmy studiować zideologizowaną ekonomię uniwersytecką, chcieliśmy wreszcie uprawiać prawdziwą naukę, dostarczać obiektywnych przesłanek do formułowania polityki społeczno-gospodarczej. Będąc przez całe lata 80. silnie zaangażowani w formułowanie różnych programów – m.in. dla samorządów pracowniczych, Lecha Wałęsy czy gdańskich liberałów – przyzwyczailiśmy się do ciągłego wybiegania myślą w przód i formułowania koncepcji dotyczących spraw gospodarczych.
Z biegiem lat nasze założenia radykalnie się zmieniały. Mniej więcej do połowy lat 80. nie wierzyliśmy w możliwość zmiany ustroju i zerwania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta